آشنایی با مبانی و مفاهیم HSE و HSE-MS

HSE واژه‌ای است که به تازگی و در چند سال اخیر وارد ادبیات صنعتی در ایران شده‌است. شاید برای اولین بار این واژه در سال‌های آغازین دهه 80 و در مجموعه شرکت ملی نفت و پس از آن به تدریج در سایر ارکان وزارت نفت مورد استفاده قرار گرفت و امروز با گذشت چند سال از آن، در بیشتر صنایع کشور به یکی از بحث‌ها و ملاحظات اصلی تبدیل شده است.


HSE مفهومی است که نه تنها به صنعت خاصی اختصاص ندارد بلکه در تمامی شئون زندگی چه در بعد فردی، چه در بعد اجتماعی و چه‌ در بعد صنعتی ساری است. امروزه در کشورهای پیشرو در این مباحث مفاهیم HSE در منازل، مدارس، دانشگاه‌ها و بسیاری دیگر از اماکن عمومی و خصوصی کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد، در بعد صنعتی نیز از صنایع نفت، گاز و پتروشیمی که به نوعی آغازگر این حرکت بوده‌اند گرفته تا صنایع خودرو سازی، صنایع نیروگاهی، صنعت سیمان، صنعت آهن و فولاد، صنایع هسته‌ای و تقریباً همه‌ی صنایع پی به اهمیت و جایگاه این مفهوم برده‌اند و در حال حاضر یا نظام مدیریت HSE را مستقر نموده‌اند و یا در حال استقرار این نظام هستند.


مفهوم HSE یک مفهوم عام و میان رشته‌ای است و هم اکنون طیف وسیعی از رشته‌های مختلف چون مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی برق، مهندسی مکانیک و ... درگیر در این مفهوم‌اند و متخصصان این رشته‌ها به عنوان کارشناسان HSE در زمینه‌های تخصصی مربوط مشغول به کارند. لذا شناخت و آشنایی با مفاهیم و اصول HSE یکی از ملزومات نیروهای متخصص است که بر همین اساس بخش عمده‌ای از آموزش‌های بدو استخدام در شرکت‌های معتبر صنعتی نیز به همین موضوع اختصاص دارد.


سرفصل دوره:


بیان تاریخچه شکل گیری مفهوم HSE


تشریح مفهوم H - Health در HSE شامل تعاریف و مخاطرات محیط کار


تشریح مفهوم S -Safety در HSE شامل: تعاریف، مفاهیم اصلی، ریسک و مدیریت ریسک، PSM، مهندسی حریق


تشریح مفهوم E -Environment در HSE شامل: تعاریف و مفاهیم، EIA


HSE شامل: یکپارچگی H، S و E، توسعه پایدار، فرهنگ HSE


نظام مدیریت HSE ،HSE-MS شامل: تاریخچه، مدل OGP، عناصر HSE-MS

X
لطفا در صورت تمایل به دریافت خبرنامه‌های مهندسی و آموزشی شرکت و اطلاع از وضعیت دوره‌های در حال برگزاری، اطلاعات زیر را وارد کنید. کلیه اطلاعات شما، با حفظ امانت، نزد شرکت خدمات مهندسی و آموزشی پیتِک نگه‌داری می‌شود.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
تلفن همراه
زمینه تخصصی

ورود

کتاب ترموفلو مهندس سعادتی 

 

کانال تلگرام پیتِک 

 

 

 دریافت اطلاعات کتاب مبانی شیرین سازی آب- نگین بهشت کار