نرم‌افزار COMSOL

امروزه مدل‌سازی و شبیه‌سازی فرآیندها به طور گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، که در بیشتر موارد معادلات دیفرانسیل جزیی (Partial Differential Equation (PDE)) بیان‌کننده ماهیت ریاضی فرآیند مورد بررسی می‌باشند. به علت وجود هندسه‌های پیچیده و همچنین همزمانی وقوع پدیده‌های مختلف (انتقال ممنتوم، انتقال حرارت و جرم، واکنش‌های شیمیایی و ...) حل معادلات بدست آمده به روش‌های تحلیلی غیر ممکن می‌باشد و در نتیجه از روش‌های عددی استفاده می‌گردد. یکی از روش‌های عددی که به صورت موفقیت‌آمیزی در زمینه‌های مختلف مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرد روش اجزای محدود (Finite Element Method (FEM)) می‌باشد. نرم‌افزار COMSOL Multiphysics به عنوان یک نرم‌افزار مدل‌سازی قدرتمند از این روش جهت حل معادلات دیفرانسیل استفاده می‌کند که کاربرد این نرم‌افزار در صنایع گوناگون روز به روز در حال گسترش می‌باشد. از سوی دیگر با توجه به حل معادلات مربوط به جریان سیالات در این نرم‌افزار، این نرم‌افزار در زمره نرم‌افزارهای دینامیک سیالات محاسباتی (Computational Fluid Dynamics (CFD)) نیز قرار می‌گیرد.

هدف از این دوره آشنایی مقدماتی با قسمت‌های مختلف این نرم‌افزار، زمینه‌های کاربرد آن و همچنین استفاده از این نرم‌افزار جهت مدلسازی فرآیندهای مختلف با تاکید بر فرآیندهای موجود در مهندسی شیمی می‌باشد

آشنایی با نرم‌افزار COMSOL

قابلیت‌ها و کاربردهای نرم‌افزار

آشنایی با ماژول‌های مختلف نرم‌افزار COMSOL

ماژول انتقال اجزای شیمیایی

ماژول جریان سیال

ماژول انتقال حرارت

معرفی محيط نرم‌افزار و منوها

آشنایی با مفاهیم ریاضی

مقدماتی در مورد روش اجزای محدود (Finite Element Method)

روش‌های مختلف ورود معادلات در نرم‌افزار

آشنایی با روش‌های حل معادلات خطی در نرم‌افزار

مثال‌های مختلف جهت استفاده از نرم‌افزار COMSOL Multiphysics

جریان سیالات

جریان سیالات نیوتنی و غیرنیوتنی

همزن استاتیک

زمان اقامت در میکرومیکسرها

انتقال حرارت و جریان‌های غیر همدما

انتقال حرارت هدایتی

انتقال حرارت در جابجایی آزاد

انتقال جرم به همراه واکنش

تجزیه حرارتی

جذب سطحی

راکتور لوله‌ای

راکتور بستر پرشده

انتقال جرم چند جزیی

فرآیند دیالیز

X
لطفا در صورت تمایل به دریافت خبرنامه‌های مهندسی و آموزشی شرکت و اطلاع از وضعیت دوره‌های در حال برگزاری، اطلاعات زیر را وارد کنید. کلیه اطلاعات شما، با حفظ امانت، نزد شرکت خدمات مهندسی و آموزشی پیتِک نگه‌داری می‌شود.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
تلفن همراه
زمینه تخصصی

ورود

کتاب ترموفلو مهندس سعادتی 

 

کانال تلگرام پیتِک 

 

 

 دریافت اطلاعات کتاب مبانی شیرین سازی آب- نگین بهشت کار