دوره مقدماتی تولید شبکه و شبیه‌سازی CFD با استفاده از نرم‌افزارهای CFX و ICEM-CFD

 

نرم‌افزار ANSYS-CFX که تا چندی پیش از این به صورت مستقل منتشر می‌شد توسط شرکت ANSYS خریداری شده و در قابل این نرم‌افزار به بازار عرضه می‌شود. این نرم‌افزار که مشابه FLUENT دیگر نرم‌افزار قدرتمند عرصه CFD بر پایه دیدگاه حجم‌محدود کار می‌کند، امروزه مورد استفاده فراوانی در شبیه‌سازی‌های صنعتی و آکادمیک دینامیک‌ سیالات محاسباتی قرار می‌گیرد. امروزه FLEUNT و CFX به عنوان دو رقیب در زمینه CFD مطرح بوده و در زمینه‌های مختلف هر یک مزایا و معایبی نسبت به یکدیگر دارند. نرم‌افزار CFX به دلیل سطح بالاتر دوستی با کاربر، تمایل پایین‌تر به ناپایداری در پروسه حل و همچنین Solver اختصاصی جریان‌های توربوماشینری در برخی از زمینه‌ها دارای بازار گسترده‌تری است. از طرف دیگر FLUENT نیز به دلیل توانایی مدل‌سازی جریان‌های پیچیده توربولانس و شامل فیزیک‌های خاص و همچنین کنترل بسیار بالا بر روی معادلات و فرم شبیه‌سازی آن‌ها از طریق توابع UDF به زبان C مشهور است. در دوره مقدماتی CFX ابتدا مبانی دینامیک سیالات محاسباتی ارائه گردیده و پس از آن اصول کار با نرم‌افزار مورد بررسی قرار می‌گیرد. در نهایت نیز با استفاده از پروژه‌های عملی بر مهارت دانشجویان افزوده می‌گردد.

ساخت هندسه و تولید شبکه در نرم‌افزار ANSYS ICEM-CFD

نرم‌افزار ICEM-CFD که در حال حاضر در مجموعه نرم‌افزار ANSYS به بازار عرضه می‌شود، ابزاری است قدرمند برای تولید هندسه و شبکه محاسباتی برای شبیه‌سازی‌های حجم‌محدود و المان‌محدود در نرم‌افزارهای دیگری همچون CFX و FLUENT. هر چند در این نرم‌افزار امکان شبیه‌سازی CFD برخی فرآیندهای ساده دینامیک سیالات وجود دارد، لیکن بدلیل قدرت پایین شبیه‌سازی آن در مقایسه با دیگر نرم‌افزاری موجود، چندان به عنوان یک ابزار شبیه‌سازی مطرح نبوده و شهرت اصلی آن در زمینه‌های تولید هندسه و شبکه است. این نرم‌افزار با دارا بودن اینترفیس‌های متعدد، توانایی وارد کردن و استفاده از انواع فایل‌های هندسی تولید شده در نرم‌افزارهای خانواده CAD را داراست. علاوه بر آن ICEM در مقایسه با رقیب‌های تجاری خود مانند GAMBIT توانایی تولید انواع شبکه بر روی هندسه‌های پیچیده و معیوب را نیز داراست. در این دوره ابتدا مبانی کار با این نرم‌افزار و انواع شبکه‌های تولید شده در آن ارائه می‌شود و پس از با انجام پروژه‌های نمونه بر مهارت کار دانشجویان با این نرم‌افزار افزوده می‌شود

سرفصل مطالب CFX:
1- مقدمه‌ای بر دینامیک سیالات محاسباتی (CFD)
2- تنظیمات پایه Solver در نرم‌افزار CFX
3- مدل‌سازی جریان توربولانس در CFD و معرفی مدل‌های توربولانس در CFX
4- شبیه‌سازی انتقال حرارت و تشعشع
5- تهیه خروجی و تحلیل نتایج در نرم‌افزار CFD-Post
6- پروژه: شبیه‌سازی جریان و انتقال حرارت در یک سه‌راهی
7- پروژه: مدل‌سازی جریان و انتقال حرارت سه‌بعدی درون یک چندراهه با هدرهای ورودی خروجی
8- پروژه: شبیه‌سازی جریان و تخمین کاویتاسیون درون یک پمپ گریز از مرکز
9- پروژه: شبیه‌سازی جریان و انتقال حرارت جابجایی طبیعی بر روی یک لوله افقی سه‌بعدی

سرفصل مطالب ICEM CFD:
10- وارد کردن و ویرایش هندسه از نرم‌افزارهای دیگر
11- تولید هندسه به صورت مستقل در نرم‌افزار ICEM-CFD
12- استفاده از ماژول Tetraجهت تولید اتوماتیک شبکه‌های بدون ساختار
13- استفاده از ماژول Hexa جهت تولید نیمه‌اتوماتیک شبکه‌های سطحی و حجمی
14- هموارسازی و افزایش کیفیت شبکه تولیدی
15- تولید بخش‌ها
16- معرفی مرزهای شبیه‌سازی و خروج آن برای نرم‌افزهای CFD
17- پروژه: تولید هندسه و شبکه بر روی یک سه‌راهی
18- پروژه: تولید هندسه و شبکه بر روی پره‌های قرار گرفته درون یک لوله
19- پروژه: وارد کردن هندسه فایل و تولید شبکه بر روی شبکه‌ای از لوله‌ها

 

 

 

X
لطفا در صورت تمایل به دریافت خبرنامه‌های مهندسی و آموزشی شرکت و اطلاع از وضعیت دوره‌های در حال برگزاری، اطلاعات زیر را وارد کنید. کلیه اطلاعات شما، با حفظ امانت، نزد شرکت خدمات مهندسی و آموزشی پیتِک نگه‌داری می‌شود.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
تلفن همراه
زمینه تخصصی

ورود

کتاب ترموفلو مهندس سعادتی 

 

کانال تلگرام پیتِک 

 

 

 دریافت اطلاعات کتاب مبانی شیرین سازی آب- نگین بهشت کار